NEDVES-SZEMCSESZÓRÓK
A nedves-szemcseszóró berendezések működése a homokszórókabinokhoz hasonlatos, ahol a kiválasztott szemcse vizes bázisú folyadékkal együtt áramlik, majd a tisztítandó felületnek ütközik. Ilyen módon az alkatrészek a bekevert tisztítószerrel egyszerre zsírtalaníthatók és a durva szennyeződések is eltávolíthatóak, miközben a homokszórttal összehasonlítható felületet érünk el, viszont por vagy szikra képződésétől nem kell tartanunk.
Ezek alapján a felhasználás nagyon széleskörű lehet, kezdve a karbantartási feladatoktól a gyártmányok sorjázásán túl akár a ragasztási felületek előkészítéséig vagy hegesztési varratok elszíneződéseinek az eltávolításáig.
A nedves-szemcseszóró berendezések kivitelei az alábbi csoportokba sorolhatóak:
- szóró-kabinok (kézi szórás)
- kosárforgatásos kabin (ömlesztett alkatrészek)
- járható platformok (elhatárolt teremben történő szórás)
- egyedi tervezésű berendezések (pl. PLC vezérlés vagy különleges alkatrész kezelés)
A tisztítási folyamat hatékonysága ill. a felület igénybevétele a szemcsefajtától (üveg, alumíniumoxid, nemesacél, műanyag) és annak finomságától függ. Mivel a homokszórásnál kímélőbb eljárásról van szó – ugyanis a folyadék tompítja a szemcsék hatását -, így szükség esetén jóval finomabb, selymesebb felületet érhetünk el, mit a száraz eljárásnál. Továbbá az öblítésnek köszönhetően az eljárást követően nem maradnak szemcsék a felületen, ami a későbbi munkafázisokban felületi károsodást okozhatnának. Az eljáráshoz legtöbbször tiszta víz használata is elég, amennyiben viszont nagyon makacs szennyeződés eltávolítása szükséges, úgy tisztítószert is keverhetünk a kádba.
Az alap berendezéseket típustól függően az opciók széles skálájával lehet kiegészíteni (öblítés, filter, beszerelhető dob ömlesztett alkatrészekhez, automatika, további pisztoly csatlakoztatás) és lehetőség van teljesen egyedi igényeknek eleget tevő gépek szállítására is.
A nedves-szemcseszórás néhány alkalmazási területe:
- felület érdesítés és zsírtalanítás
- ömlesztett termékek mosása, karbantartása
- ragasztás előtti zsírtalanítás és felület előkészítés
- hegesztési varratok tisztítása, főképp rozsdamentes acél
- beégett szennyeződések és festék eltávolítása (pl. turbinalapátok)
- erősen szennyezett alkatrészek felújítása vagy karbantartása (pl. villamos rendszerek, autóalkatrészek)
- repülőgép és helikopter karbantartás (az eljárás rendelkezik a legtöbb gyártó jóváhagyásával)
- megmunkált alkatrészek sorjázása, élletörése vagy megmunkálási nyomok eltávolítása (forgácsolt vagy mart alkatrészeknél, de akár szerszámlapkák éleinél is)